2017 Sicil Affını Bankalar Uygulamıyor

Televizyon ve gazetelerde resmi açıklamalar yapılmasına karşın sicil affı konusunda hala anlaşmazlıklar bulunmaktadır. Bankalar, müşterilerine net bir şekilde bu af kapsamından yararlanacağını söylememektedir. Haliyle bir çok müşteri de bu kapsamda mağdur konuma düşmektedir.

Bankalar ile yapılan dialoglar da 2017 yılı içerisinde uygulanacak olan sicil affı konusunda hala daha belirsizlikler sürmekte. Bankalar, resmi bir şekilde emir almadıklarını veya uygulama şemasının ellerine geçmediklerini söylemektedir. Bakan’ın yaptığı açıklamalara göre de af kapsamında işlemlerin yapılması gerekmekte.
Bankalar açısından bakıldığında borcunu ödemeyen müşterinin kredi sicilinin düşük olması, büyük bir risk oluşturmakta ve nakit kaynağını da sicili bozuk bir müşteriye vermesine sıcak bakmaması olayın fitilini ateşliyor.

2017 Sicil Affından Nasıl Yararlanacağız?

Sicil affından yararlanmak için öncelikle borcunuzu tamamen kapatmalı veya yapılandırmaya gitmelisiniz. Bunun için tavsiye ettiğimiz ilk şey, borcunuzun olduğu bankaya giderek buradaki borcunuzu yine aynı banka üzerinden veya yapılandırarak yapmanız. Bu şekilde bankalar daha iyi niyetli bir yaklaşım içine giriyorlar.
Genel olarak 2017 sicil affından yararlanmak için ya borcunuzu tamamen kapatmalısınız ya da yeniden yapılandırmalısınız. Bu şekilde aftan yararlanarak kara liste, gri liste gibi listelerden çıkmış olacaksınız.

Uygulama tam anlamıyla ne zaman uygulanacak?

Af yasası resmi gazetede tam olarak yayınlandıktan sonra Mart 2017 yılında tam anlamında uygulanmaya başlanacağı düşünülüyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz