Bekleyen Provizyon Nedir, Provizyon Süresi

Kredi kartınız veya banka kartı üzerinden herhangi bir fiziki pos cihazı veya internet üzerinden alışveriş yaptığınızda ödemelerinizin borç olarak hesabınıza anında yansıdığını düşünürüz. Aslında durum pek öyle değil. Yaptığımız ödemeler öncelikle provizyona düşer.. Provizyon ve provizyon süreleri bu sebeple sıkça kullanılır.

Satın almalar sonrası borcun hemen hesabınıza yansımaması belirli bir günden sonra yansıması karmaşık bir durum olsa da aslında olağan ve doğal bir süresidir.

Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyon Nedir?

Bankaların, müşterinin yaptığı alışveriş veya ödemeler ile ilgili olarak bir teyit alma, doğrulama süresine provizyon süresi denir. Yapılan ödeme veya alışveriş sonrası banka gerekli prosedürleri uygulayarak, kartın ve müşterinin doğruluğu, kartı üzerinde bulunan limitin doğru olup olmadığının tespit edildiği ve bu doğrulama prosedürlerinden sonra borcu hesaba yansıttığı ön onay da denilebilen bir süreçtir.

Ön onay işlemi sürecinde, müşterinin yeterli limitinin olup olmadığı, yeterli bakiyesinin olup olmadığı sürecinin kontrol edildiği süreçtir.

Ön onay süreci şu şekilde ilerlemektedir;

1- Müşterinin fiziki pos cihazına veya sanal olarak yapılacak alışverişinin sisteme giriş yapılması..
2- Bilgilerin girildikten sonra onayın alınması (3D kod gibi)
3- Sistem otomatik olarak limit kontrolü yaparak, müşteri bilgilerinin özet bilgilerinin kontrol edilmesi
4- Bakiye, limit konusunda herhangi bir sorun yoksa ise banka bir yetkilendirme kodunun tanımlanması
5- Yetkileme kodu sonrasında satıcının alıcıya ürünü teslimi..

Bu süreç sonunda borç ekstreye yansıtılmakta ve banka müşterisi önündeki ödeme döneminde bu borcu ekstreye yansıyacaktır.

Bekleyen provizyon ne kadar sürer?

İşlem sonrasında satıcı bankadan ödeme talep eder. Bu sırada müşterinin bilgilerinin kontrolü sağlanmaya devam eder ve kontrol başarılı olduğunda ödeme satıcıya yansır. Aynı zamanda müşteriye de eş zamanlı olarak borç yansıtılır.

Provizyon süreci maksimum 7 gün sürmektedir. Uluslararası ödemeler bu süreç daha da uzayabilmektedir. Örneğin, Aliexpress provizyon süreci 15 günü de geçmektedir.

Provizyon süreci ve kredi kartı limiti sorunu

Genellikle sitemize sorulan sorulardan biri de ve genel sorulardan biri kredi kartı ile yapılan alışveriş sonrası alışverişten vazgeçme sonrası yapılan alışveriş iptal işlemi sonrası paranın ne zaman geri hesabınıza yönlendirileceğidir.

Kısaca; Alışveriş Sitesinden 1000 tl’lik bir alışver yapıldı. Kredi kartının limiti 1500 TL. 1000 TL’lik alışveriş yapıldığında 1000 tl otomatik olarak provizyon bekleme alanına düşer ve kredi kartı limiti 500 tl kalır. Ancak yaptığınız alışverişi iptal etmek istediyseniz veya iptal etmek zorunda kaldıysanız gerekli işlemi alışveriş sitesinden gerçekleştirip, provizyon süresini beklemeniz gerekmektedir. Aynı anda iptal olmayacağı için yaklaşık 1 ila 7 iş günü beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz