Borcumu Ödemedim Hapis Cezası Alır Mıyım?

Kredi kartı borcu veya kredi borcu ödenmemesinin hapis cezası var mıdır? Kredi borcundan hapse girilir mi? Soruları son zamanlar oldukça popüler olmaya başladı. Daralan ekonomi ve artan fiyatlar sebebiyle zor durumda kalan vatandaş kredi veya kartlara güvenerek alışveriş yapıp sonrasında zor duruma düşebiliyor.

Ülkece kötü giden bir ekonomimizin olması ve borçları bir hayli çoğalan vatandaşların mağdur oldukları bu konu hakkında oldukça karmaşık ve yalan bilgiler bulunmakta. Borçlarını ödeyememek ile beraber herhangi bir şekilde takibe girmeyen yani yasal olarak herhangi bir sıkıntısı olmayan vatandaşları, avukatlar sanki takibe girmişcesine özel telefon numaralarından arayarak “borçlarınız takip alınmış ve ödenmediği takdirde hapis cezasına varan ağır cezalar alabilirsiniz.” diyerek tehditkar cümleler kurarak borç yükü altında olan vatandaşa zor günler yaşatmaktadır.

Öncelikle bilmeniz gereken şudur ki ödenmeyen borçlar bazı durumlar hariç kesinlikle hapis cezası gibi cezalarla sonlanmamaktadır. İcra takibi başlamış, borçları kayda geçmiş olsa dahi kesinlikle hapis cezası gibi cezalar söz konusudur değildir. Sadece bazı ceza türleri hapis cezasına varabilir.

Hangi Durumlarda Borcu Vatandaşa Hapis Cezası Verilebilir?

Anayasa ile korunmuş olan bu durum, Anayasanın 38inci maddesi olan Suç ve Cezalara İlişkin Esaslar başlığında; “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” der. Anayasa’da belirtilen bu maddenin hükmü, açık ve nettir.”

Açık ve net bir şekilde anayasa maddesi borçlu olan kişi için tamamen sigorta halindedir ve tüketici koruma esaslıdır. Bu maddeye göre ödenmeyen borç sebebiyle kişi özgürlüğü kısıtlanamaz.

Anayasa 38inci maddesi ise şöyledir;
“Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” der.

Banka Borcu Ödenmezse Neler Olur?

Herhangi bir bankaya olan borcun belirli bir süre sonrasında ödenmemesinde tacize varacak nitelikte neredeyse gün aşırı telefon trafiği başlar. Banka çalışanları borcun tahsili ve borç bilgilenmesi için arama yaparak müşteri ile doğrudan konuşma, görüşme yoluna giderler. Durum böyle olunca da stres kişi de ciddi anlamda birikir.

İlk aramalarda nazik bir şekilde görüşmeler sürerken belirli bir süre sonra “borcunuzu ödeyin!” tarzında sürtüşmelere kadar gidiyor. 90 günü geçmeyen borç sürelerinde bankalar ile telefon ile görüşerek orta yol bulunabiliyor ve banka mevcut durumunuz ve niyetinize göre faizlerde değişiklik yapabiliyor. Bunun yanında yapılandırma veya erteleme gibi imkanlara da fırsat doğuyor.

Ancak borç ödeme süresi 90 günü geçtiyse bankalar farklı bir tavır sergileyerek borcu ne şekilde taahhüt ederek ödeneceğini öğrenmek ister. Eğer borç ödenecek bir durumda ise bankaya taahhüt vererek bu taahhüdü yerine getireceğinizi belirten bir belgeye imza atmanız gerekecek. Eğer ödeme imkanınız yok ise herhangi bir taahhüt vermemeniz gerekmektedir. Çünkü ödeme taahhüdü verilip, yerine getirilmeyen taahhütler hapis nedeni olabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz