Hattımı Taşıdım Sim Kart Mobil Blokeyi Nasıl Kaldırırım?

Hattınızı farklı bir operatöre taşıdınız ve bankacılık işlemlerini kullanmak istediğiniz de mobil bloke hatası mı veriyor?

Telefon hatlarının, “numara değişmeden operatör değişmesi” uygulamasından sonrada bankalarda önlem aldılar. Kötü niyetli uygulamaların önüne geçmedik adına yeni bir karar alan bankalar, operatörü değişen hatlara bloke koyuyor. Dolandırıcılık ve zararların önüne geçmeyi hedefleyen bankaların, kendi prosedürlerine göre bu blokeleri kaldırma metotları var.

Teknoloji olarak her gün farklı bir kolaylık sağlanırken, bunun yanında bu teknolojinin açıklarını kötü niyetle kullanmak isteyenlerde çoğalıyor. Banka kullanıcılarını, kötü niyetli çevrelerin en büyük hedefidir. Çünkü banka hesaplarını ele geçirerek boşaltmak oldukça cazip bir düşünce haline gelmiştir. Son olarak telefon operatörlerinin “numara taşıma” uygulamasını da hedef haline gelmemesi için bankalar kendilerine has güvenlik önlemleri almaktadır.

Sizden habersiz olarak telefon hattınız farklı bir operatöre taşınıp, banka hesabınız boşaltılabilir mi?

Yukarıda geçen soruya ne cevap verdiniz? Biz cevap verelim EVET. banka hesabınız boşaltılabilir. Çünkü kötü niyetli çevreler, banka hesaplarınızı bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklediği bir program ile ele geçirebilir. Ancak bankalar SMS onayı veya anahtar uygulamalarının aldığı kodları giriş için istemesi yüzünden banka hesabınıza erişemez. Bunu dikkatlice düşünen hırsızlar, bir şekilde telefon bayiilerinden usulsüz işlem yaparak hattınızı farklı bir operatöre taşıyarak, banka hesaplarınız tamamen erişir ve hesabı boşaltması sadece 1 dakika sürer.

Bu gibi sorunların yaşanmaması adına banka, telefonlara mobil onay blokesi koyar ve bu blokeyi kaldırmak için kullanıcının ya telefon bankacılığı ile operatöre ulaşmasını ya da banka şubelerine giderek burada imza karşılığı bloke kaldırmasını sağlar.  Ancak bu uygulamalar her bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Yapı Kredi Bankası Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Telefon numaramızı taşıdıktan sonra hesabınıza mobil bloke uygulanır. Sim kart blokenizi kaldırmak için, çağrı merkezini arayarak, atm’ye kartınızı takarak veya internet bakancılığı yani masaüstü bilgisayar görünümlü internet sayfasından blokenizi kaldırabilirsiniz. Kurumsal üyeliklerde ise şubeye gitmek şarttır.

Garanti Bankası Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Telefon numaranızı farklı bir operatöre taşıdıktan sonra Garanti Bankası Çağrı Merkezi veya İnternet şubesini kullanarak mobil blokenizi kaldırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Numaranızı taşıdıktan sonra Ziraat Bankası Çağrı Merkezi yani telefon şubesini veya atmleri kullanarak mobil blokeyi kaldırabilirsiniz.

İş Bankası Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Numaranızı taşıdıktan sonra sadece Çağrı Merkezini arayıp 1 tuşuna basarak mobil blokenizi kaldırabilirsiniz.

Akbank Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Numaranızı taşıdıktan sonra sadece Çağrı Merkezinden müşteri temsilcisine bağlanarak veya atmden mobil onayınızı kaldırabilirsiniz.

Denizbank Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Numaranızı taşıdıktan sonra çağrı merkezi, atm ve internet şubesinden mobil onay blokenizi kaldırabilirsiniz.

Vakıfbank Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Numaranızı taşıdıktan sonra masaüstü internet şubesinden, cep telefonu uygulaması menülerinden ve çağrı merkezinden mobil blokenizi kaldırabilirsiniz.

Finansbank Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Numaranızı taşıdıktan sonra masaüstü internet şubesinden ve çağrı merkezinden mobil blokenizi kaldırabilirsiniz.

Şekerbank Sim Kart Mobil Onay Bloke Kaldırma
Numaranızı taşıdıktan sonra masaüstü internet şubesinden ve çağrı merkezinden mobil blokenizi kaldırabilirsiniz.

Not: Numaranızı taşıdıktan sonra mutlaka ve mutlaka mobil onay blokelerinizi kaldırın. Aksi taktirse alışveriş ve acil durumlarda mobil onay kodu veya mobil onay sms şifreleri gönderilemediğinden mağdur olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz