İlk Defa Kredi Kartı Kullananların Dikkat Etmesi Gereken 5 Husus

İlk defa kredi kartı kullanmaya başlayacak olanlar için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. İlk defa kredi kartı kullananların dikkat etmesi gereken 5 husus nedir ve sürekli olarak kredi kartı kullanmak isteyenler için çok önemli bilgiler hazırladık.

 Öncelikle bilmeniz gereken kredi kartlarının ödeme ve borçlanma aracı olduğudur. Yani kredi kartınızla bir limit tanımlanır ve bu limiti mağazalar ya da birçok internet mağazası da dâhil olmak üzere pek çok mağaza da kullanabilirsiniz. Alışveriş yapmış olduğunuz tutar kredi tutarının limitinden düşmektedir. Kullandığınız her miktar size borç olarak geri dönecektir. Öncelikle bunun bilincinde olun ve kredi kartınızı gereksiz yere kullanmamaya özen gösterin.

Bilinçli Bir Kullanıcı Olun

Kredi kartını cebinize koydunuz ve henüz harcama yapmadınız. Kredi kartında yer alan limit sizin kendi paranız değildir. Ay sonunda ya da belli dönemlerde kredi kartı borcunuzu ödemek zorundasınız. Bunu hiçbir zaman unutmayın, o yüzden kenarda duran paranızı harcıyormuş gibi hareket etmeyin. Bilinçli bir kullanıcı olmak kesinlikle size yardım edecektir.

Hesap Kesim Tarihini ve Ödemeleri Takip Edin

Hesap kesim tarihinizden sonra ödeme tarihiniz belirlenir ve belli dönemlerde ödeme yapmanız istenir. Duyarlı bir kullanıcı olarak hesap kesim tarihinizi ve ödemelerinizi takip edin. Gününde ödenmeyen kredi kartı borçları ileride size faizli bir şekilde geri dönecektir.

Kampanyalardan Haberdar Olun

Kredi kartına özel kampanyalar yapılmaktadır. Bankalar ve büyük mağazalar anlaşmalar yaparak tüketicinin ilgisini çekmek adına bu tarz kampanyalar düzenlerler. Sizlerde bu kampanyalardan haberdar olarak özellikle elektronik eşyalar konusunda avantajlı alışveriş yapabilirsiniz.

Aylık Gelirinizin Yüzde 30’u Kadar Harcama Yapın

Akıllı bir kullanıcı olun ve kendinize limitler koyun. Maaşınızın yüzde 30’u kadar harcama yapmak ödeme konusunda çok fazla sorun yaşamayacağınız anlamına gelmektedir. 10 bin TL maaş alan bir kişi için aylık kredi kartı kullanım limiti 3 bin TL olmalıdır. Sizde kendi maaşınızdan yola çıkın.

Dengeli Kullanmaya Özen Gösterin

Sıcak para insanlara her zaman hoş gelse de kredi kartı kullanırken ödeme yapacağınız fikri her zaman aklınızda olsun. Dengeli ve akıllı kullanımlar her zaman işinize yarayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz