Kartların Kapatılması 31 Aralık’a Ertelendi

BDDK geçtiğimiz aylarda kredi kartlarının, internet alışverişlerine kapatılması emri ile 17 Ağustos 2017 tarihinde kredi kartlarının tamamı internet alışverişine kapatılacak ve internet üzerinden alışverişleri için onay alınması gerekecekti. Ancak yeni gelen güncelleme ile kapatılma işlemleri 31 Aralık’a ertelendi.

BDDK, yaptığı düzenleme ile vatandaşlar tarafından yeni alınacak olan kredi kartlarının internete kapalı olarak alacak. Mevcut kartlar ise 31 Aralık’tan sonra onay verilmemesi halinde internetten alışverişlere kapatılmış olacak. Bu sayede kullanılmayan kartların veya mevcut kartların bilgi dışında kullanılmasının önüne geçirilerek pasif bir güvenlik önlemi alınacak.

Neden kredi kartları internet alışverişlerine kapatılıyor veya böyle bir önlem alınıyor?
Aslında bakılırsa bu uygulamanın ülkemize ilk kredi kartlar girdiğinde yapılması gerekmektedir. Çünkü maalesef bugün kartı sadece fiziki olarak kullanıp, kart bilgilerini çaldırarak internet üzerinden yapılan alışverişlerle mağdur olan ve hiç internet üzerinden alışveriş yapmayan vatandaşlar mevcuttur. Bu tip vatandaşların yaş aralığının 50 ve üzeri olması da mağduriyetleri ikiye katlamamaktadır. Bununla beraber internet üzerinden yapılan dolandırıcılıkla pasif olarak bir tedbir protokolü uygulanmasıdır.

Yeni düzenleme ile 17 Ağustos 2017’de internet alışverişlerine kapatılacak olan kredi kartlar, BDDK tarafından yapılan yeni açıklama ve düzenleme ile 31 Ağustos 2017 tarihine ötelenmiştir.  

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz