Kredi Kart Borcu Ödeme Gecikmesi

Bir çok kişi kredi kartını borcunu asgari dahil olmak üzere ödeyememek ile beraber geciktirmektedir. Peki bu durumda ne olur?

Belirli bir limiti olup, taksit gibi avantajları ile kullanıldığında hayatı kolaylaştıran kredi kartları, yanlış kullanımlarında ciddi anlamda mali sıkıntılar yaratmaktadır. Bütçeye doğru orantılı olarak planlanmayan kartlar müşterilere ciddi anlamda sıkıntılar yaratmaktadır. Bunun en belirgin örneği ise ülkemizde yaşanan kredi kartı ekstrelerinin ödenmeme sıklığı oranıdır. Ülkemizde binlerce kişi, her ay gelen ekstrelerinin asgarilerini ödeyememek ile beraber tamamen kart borcunu da ödeyemiyor.

Kredi kartı borcunun tamamen ödenmemesi durumunda asgari ödeme tutarının da pas geçilmesi ve bu durumundan üst üste oluşması gibi durumlarda ne gibi prosedürler, nasıl bir süreç izleneceği hakkında bilgi içeren Kredi Kart Borcu Ödeme Gecikmesi konumuzdan işte notlar..

Kredi kartı borcunu ödemesem ne olur?

Kredi kartı kullanıyorsanız mutlaka e-posta veya posta olarak sizlere Kredi Kartı Ekstresinde son ödeme tarihleri bulunmaktadır. Bu ödeme tarihleri borçlarınızı yasal olarak en son hangi tarihte ödeyeceğinizi gösterir. Bu tarih sonrasında borcunuzun %20’lik kısmı olan asgari ödeme sınırı da ödenmediyse, hesap durumunuz gecikme olarak değişir.   Örneğin, 1000 TL’lik kredi kartı borcunuzun %20 asgari ödemesi olan 200 TL’lik ödeme altında 199 TL’lik bir ödeme yaparsanız yine asgari ödeme yapmadığınız için hesabınız gecikme olacaktır.

Gecikme yaşandığında bankalar, kredi kartı gecikme faizini devreye sokarlar. Bu gecikme faizi ise asgari ücretten değil tüm bakiyeden uygulanmaktadır. Bu faiz ise kredi kartı akdi faizinden da da yüksektir. Borçların gecikmesi ile beraber banka müşterisine mektup gönderir. Bu mektubun gönderilmesi ile müşteri, 30 Günden Az Gecikmeli Ödemeler Grubuna dahil eder. Bu süreç sonrasında kredi kartından nakit para çekimi otomatik olarak kapatılmış olur.

Bu süreçten sonra banka Kredi Kayıt Bürosuna müşterisini belirtir ve müşteri bilgileri tüm bankalara paylaşılır. Tüm bankalar sizi kişisel bilgisi ile sorgulattığında kredi kartı borcunuzu ödemekte geciktiğini görebilmektedir.

Borç ödenmemeye devam etmesi durumunda Banka, yeniden müşteriye mektup gönderir. Ardından kredi kartı kullanımı da kapatılır ve durum Kredi Kartı Bürosuna bildirilir. Müşteri, 60 gün gecikmeli alacaklar grubuna dahil edilir. Ödemenin devam etmemesi durumunda müşteri 90 gün gecikmeli alacaklar gruba dahil edilir.

Bu süreç sonucunda banka müşteriyi arayarak borçların ödenmesini ister.

Ödemeler devam etmiyorsa! Hukuki Süreç Başlar.

90 Gün gecikmeli alacaklar grubunda olan müşteri ödemeye yapmadıysa. Banka hukuki süreç başlatır. Kredi kartı sahibine yasal bir ihtar belgesi göndererek toplam borcun kapatılmasını ister.

Müşteri ise  bu durumunda bankadan ödeme planı talep edebilir. Bankada en fazla 5 taksit ile ödeme imkanı sunmak zorundadır. Buna rağmen ödeme hala yapılmadıysa. Banka avukatları devreye girer ve alacak icra yolu ile tahsil edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz