Kredi Kartı Aidat Ücretlerini Nasıl Geri Alabilirim?

Kredi kartınız ile bir çok alışveriş yapıyorsunuz, aylık limiti oldukça farklı tutarlar geliyor ya da hiç alışveriş yapmayıp arada sırada alışverişinizi kredi kartınızdan taksitlik bir şekilde yapıyorsunuz.. Ekstrenizi kontrol ettiğinizde kredi kartı bankanızın sizden ait ücreti kestiğini gördüğünüz.. Peki şimdi ne olacak? Bu yazımız kredi kartı aidatları yüzünden mağdur olan binlerce kişi için hazırlandı.. 

Kredi kartları artık hayatımızın bir parçası halini almaya başladı. Çünkü çok yüksek rakamlı ürünleri 9 taksit, 12 taksit veya ödeme erteleme gibi kampanyalar ile çok rahat bir şekilde alarak hem bütçemizi korumuş oluyoruz, hem de ödemelerimizi belirli bir plana göre yayarak ödemelerimizi planlamış oluyoruz. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de bizlere oldukça kolaylıklar yaratan kredi kartlarının en büyük sorunlarından biri ise aidattır. Yıllık olarak kesilen aidatlar ciddi anlamda can sıkmakla beraber bazı kartların aidatlarının ise çok büyük rakamlar olması dolayısıyla özellikle sürekli alışveriş yapan müşterinin canını hayli sıkmaktadır.

Yeni kanun ile kredi kartlarından aidat kesilmesi artık yasal!

Üzülerek belirtmemiz gerekir ki yeni yayınlanan kanun ile sürekli mağdur olan vatandaşın ve bankanın orta noktasının belirlenerek artık bazı kartlar aidatlı bazı kartlar aidatsız oldu. Aidatsız kartlarda herhangi bir kampanya olmamakla beraber aidatlı kartlar ise kampanyaların yapıldığı kartlar oldu. Örneğin A bankası, 100 TL’lik alışverişlerde 20 TL puan gibi kampanya haberlerini gördüğünüzde alt kısımlardaki yazılarda kampanyanın sadece belirli kartlarda olduğunu aidatsız olarak geçen kartlarda ise kampanyanın olmadığını yazar..

Aidatsız Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Aidatsız kartlar genellikle Free isimleriyle geçmektedir. Yani herhangi bir şekilde aidat alınmamaktır. Bunun yanında aidatsız kartların normal kartlardan farklı hiç bir özelliği yoktur. Sadece bankaların aidatlı kartlara uyguladığı ekstra kampanya ve ekstra puanlar bu kartlarda geçmemektedir. Yalın bir şekilde kullanırsınız. Bazı durumlarda da ekstra taksit uzatma veya erteleme gibi işlemleri de yapamazsınız. Kredi kartlarıyla çok haşır neşir değil ve sık bir şekilde kullanmıyorsanız bu kartı mutlaka kullanmalısınız.

Peki ben kampanyanların olduğu kartı kullanıyorum ve aidat kesildi! diyorsanız ise..

Kredi kartınız, aidatsız kartlardan değil ve işletim ücreti ya da aidat ücreti kesildi ise yapmanız gereken öncelikle müşteri hizmetlerini arayarak durumunuzu belirtmeniz ve kesilen tutarın iade edilmesini istemeniz. Bu isteğini banka, müşteri portföyünüze göre yani yaptığınız harcama tutarlarına, kartınızı aktif kullanmanıza bağlı olarak geri yatırabilmekte veya reddedebilmektedir.

Özellikle kartımı aidat ücreti yüzünden kapatacağım dediğiniz de “müşteri memnuniyeti” kapsamında da yardımcı olabilmekteler.

Bol alışverişli günler dileriz..

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz