Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Nelerdir

Kullanmış olduğunuz kredi kartlarının kullanım limiti olduğu gibi oluşan borcun ödeme tutarında asgari ödeme tutarı da bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz harcamalarım ödemesini gerçekleştirmekte zorlanıyor iseniz asgari ödeme seçeneğinden yararlanarak kredi notunuzu olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz. Kredi kartı asgari ödemesi eğer gerçekleşmez ise banka notunuz da olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle de ay bazında gerçekleşen borcun mutlaka asgari ödemesini yaparak bu durumdan kurtulmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplaması Nasıl Oluyor

Ödenmiş olan kredi kartı tutarının tamamını ödeyemediğiniz durum da en az asgari tutarın ödenmesi gerekiyor. Bu durumlarda ise asgari tutarda da borcun asgarisini ödeyemediğinizde ya da bir kısmını ödediğiniz de ödenmeyen kısım için %2,65 gecikme faizi uygulanmaktadır. Asgari ödeme tutarı dışında kredi kartında kalan diğer dönem borcunuza da %2,15 akdi faiz uygulanmak sureti ile bir sonraki aya faiz yansıtılarak ödetilmektedir. Kartı harcamasının oranına göre asgari oran da değişkenlik göstermektedir.Yeni alınan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı %40 olarak belirlenmiştir. İlk yıl bu şekilde belirlenen bu oran sonra ki yıl değişmektedir. Sırası ile asgari ödeme tutarlarını şu şekilde değerlendirmek mümkündür. 15 bin TL’ye kadar %30 asgari ödeme tutarı belirlenirken, 15 bin ve 20 bin arasına ise %35 asgari ödeme tutarı belirlenmektedir.

Kredi Kartı Asgari Tutarın Düzenli Ödenmesi Çok Önemli

Günümüzde birçok kişi kredi kartı kullanıyor. Farklı bankalar tarafından kullanıma sunulan kredi kartları için asgari ödeme oranları belirlenmiştir. Bu oranların zamanında ve düzenli ödenmesi aynı zamanda bankalarla ilgili özgeçmişinizin de olumlu sonuçlar doğurmasına olanak sunacaktır. Eğer bankaya olan kredi kartı borcunuzun tamamını ya da asgari tutarını zamanında ödeyemiyorsanız, bu olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle siz de kredi kartı kullanıyorsanız asgari ödeme tutarı ödemesine dikkat ederek bunu internet üzerinden ya da şubeye giderek gerçekleştirebilirsiniz. Belirlenen asgari oran üzerinden siz de ay içerisinde ki harcamalarınıza nazaran çıkarılan asgari ödeme tutarını düzenli şekilde ödemeye dikkat etmenizde yarar olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz