Kredi Kartı Borç Faizleri Ne Kadar?

Kredi kartı borç ödemelerinin son gününün geçirilmesi halinde borcunuzun üzerine eklenen faize gecikme faizi adı verilmektedir. Kredi kartı borç faizleri bankalara göre değişkenlik göstermekle birlikte, bu oranlara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından sınırlamalar getirilmektedir.

Kredi kartı borç faizleri hesaplamak için bir takım verilerin bilinmesi gerekmektedir. Akdi faiz oranı, gecikme faiz oranı, asgari ödeme tutarı, asgari ödeme oranı, döner borcu, ödeyeceğiniz tutarı ve gün olarak gecikme süresini yazarak bankaların hesaplama araçları üzerinden de hesaplama yapabilirsiniz. Ancak görüldüğü gibi bu hesaplamanın yapılabilmesi için bankaların borç gecikme faiz oranlarının bilinmesi gerekiyor. Bankaların gecikme faiz oranlarını sizler için araştırdık. Alışveriş faiz oranının bankalar tarafından %2.25 olarak belirlendiğini de dipnot olarak ekleyelim.

  • Halkbank Paraf Card gecikme faiz oranı: %2,00
  • Şekerbank gecikme faiz oranı: 1,7
  • Ziraat Bankası Combo Kart gecikme faiz oranı: %1,7
  • Vakıfbank gecikme faiz oranı: %1,7
  • Akbank Axess kredi kartı gecikme faiz oranı: %1,7
  • Denizbank gecikme faiz oranı: %1,7
  • Garanti Bankası Bonus card gecikme faiz oranı: %1,7

Bankaların kredi kartı borç faizleri genel olarak %1,7 seviyelerinde görülmektedir. Konunun daha iyi anlaşılması amacı ile birkaç örnekle borç faizi hesaplaması yapalım. Gecikme tutarı 1000 TL olan kredi kartı borcunuzu 10 gün geciktirdiğini farz edelim. Akdi faiz oranı %2,25, gecikme faizi de %1,7 olacaktır. Bu durumda 10 gün gecikme için ödeyeceğim faiz tutarı %,67 TL olacağından 10 günün sonunda borcumu KKDF oranı, BSMV oranı, BSMV tutarı gibi detaylar ile birlikte toplamda 1,006,80 TL olarak ödeyeceğim.

Ancak süreç uzun olduğunda ödenecek faiz tutarında da artış meydana gelecektir. Bu sebeple şayet kredi kartı borcunuzu ödemek için yeterli finansmanınız yoksa en azından asgari tutarını ödemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bazı bankalar, asgari tutarı ödemenizi talep etmeden de bir sonraki aya borç erteleme yapabilmektedir. Borçlarınızın içinden çıkılmaz bir hal almaması için, borç erteleme yapmanız da yerinde olacaktır. Ayrıca gecikme faiz oranlarının zaman içerisinde ve bankadan bankaya da değişiklik gösterdiğini belirtmekte yarar var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz