Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanımı amacını aştığında bir yük gibi sırtınıza binebilir. Aldığımız maaş veya gelirlerin tamamı veya ciddi bir kısmını kart borcunuza veriyorsanız, bu kırmızı alarmın başlangıcıdır. Acilen bir plan yaparak bu durumdan kurtulmalısınız.

Günümüzde artık nakit para kullanımı azaldı. İnsanlar acil durum veya birikimleri için nakitlerini kullanırken, alışverişlerinde ise kartlarını kullanmaktalar. Özellikle bankaların yapmış olduğu indirimler ve puan gibi cezbedici ödeme koşullandırıcılar sayesinde insanlar kredi kartlarını daha çok kullanmaya başladı.

Kartların düzenli ve belirli bir disiplin içerisinde kullanılması herhangi bir sıkıntı çıkarmaz. Ancak belirlenen kotanın aşılması ve gereksiz harcamalar ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Aylık gelirin neredeyse hepsi kadar gelen borçlar, yeni borçlara gebe kalır ve haliyle kar topu çığa döner.

Kredi Kartı Taksitlendirme

Kartınızda yükselen borç bakiyesini frenlemek için öncelikle alışverişlerinizi gözden geçirerek gereksiz olan kısımları törpülemeniz ve alışkanlarınıza belirli bir süre sonra vererek tasarruf moduna geçmelisiniz. Ardından yapmanız gereken borcunuzu banka ile uzlaşarak taksitlendirmektir.

Devlet yetkililerinin yaptığı açıklama ve buna olumlu sinyal veren bankalar sayesinde artık kart borcu taksitlendirmek kolaylaştı. Borcunuzun bulunduğu bankanın bireysel müşteri kısmından sıra alarak, görüşmelere başlayabilir ve uygun faiz oranları ile kartınızı taksitlendirerek, ödemelerinizin aylık borcunu küçültebilir bu sayede rahatlama imkanı bulabilirsiniz. Kredi kartı taksitlendirme veya bireysel kredi sistemi olarak iki sistemden birini seçerek işleme başlayabilirsiniz.

Son yasalar ile bankalar, kredi kartı taksitlendirme işlemini 12 ila 36 aya kadar yapabilmektedir.

Kredi Kartı Taksitlendirmek Mantıklı Mıdır?

Kartınızın borcunu ciddi anlamda ödeyemeyecek durumdasınız ve bu taksitlendirme işleminin mantıklı olup olmadığını düşünüyorsunuz. Öncelikle şunu söylemeliyim ki kartınızın borçlarını ne kadar hızlı bir zamanda ödüyebilirseniz o kadar iyi olduğunu unutmayın. Çünkü bankalar belirli bir süre sonra kredi notunuzu ciddi anlamda düşürmekle beraber kara listeye almaktadır. Bu işlemlerden sonra herhangi bir sıkıntı veya ihtiyacınız olduğunda bankalar size sırtını dönebilir.

Uygun faiz oranları ve taksitlendirme seçeneklerini düşünerek kredi kartını taksitlendirmek en iyi seçenek olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz