Kredi Kartı Borcuna Emsal Karar!

Tokat’da yaşanan bir kredi kartı borcu olayı daha yine emsal karar ile sonuçlandı. Tokat’ta yaşayan bir adam bilgisi dışında kredi kartından çekilen 8 alışverişi ödemek zorunda kalınca soluğu mahkemede aldı. Mahkeme, bankanın yeterli güvenlik önlemlerini almadığı ve müşteriyi koruyamadığı için mağduru haklı buldu ve tazminata mahkum edilen bankanın cezasını da Yargıtay 19. Hukuk Dairesi onadı.

Tokat’ta yaşayan bir iş adamı, kullanmadığı kredi kartından yapılan peşpeşe 8 ayrı alışveriş sonucunda 20 bin TL’lik borç ile neye uğradığını şaşırdı. Parayı bankaya ödemek sorunda kalan iş adamı, 2. Asliye Hukuk mahkemesine başvurarak bankanın garanti sözleşmesinde yer alan maddelerden dolayı tazminat talebi açtı.

Yapılan açıklamada mağdurun avukatı, müvekkilinin müsadesi ve bilgisi olmadan yapılan bu 8 alışveriş sonunda gelen 20 bin TL’lik borcun ödendiğini ayrıca bir sonraki ayda bu 20 bin TL’lik borcunun faizi olarak 256 lira 78 kuruşun daha istendiği ve bununda ödenerek borcun kapatıldığını belirterek, ödenen toplam tutarın banka tarafından mağdura ödenmesini talep etti.

Davalı bankanın, tek kullanım şifreleri le yapılan bu harcamanın güvenlik problemi olduğu ve kart sahibinin bilgisinin sahibi olmaması veya 20 bin TL gibi bir rakam ulaşana kadar herhangi bir uyarı olmaması sebebiyle bankanın güvenlik açıklarından ve bankanın müşterisini koruyamama durumundan dolayı ödenen tutarın banka tarafından iadesi istendi.

Mahkeme Bankayı Suçlu Buldu!

Davaya savunma yapan banka ise müşterinin mevcut borcu yapmadan önce kredi kartını koruma sorumluluğu olduğu, harcamaların 3D secure yani güvenli alışveriş ile yaptığını öne sürerek, uluslararası kredi kart kabul kuralları çerçevesinde bilgilerin koruma yükümlülüğünün kredi kartı sahibine ait olduğunu belirterek davanın reddini istedi.

Mahkeme ise davacının uzun süredir kredi kartını kullanmamasına karşılık bankanın peş peşe 8 alışverişe karşılık herhangi bir güvenlik prosedürü uygulamadığı, kullanıcı bilgilerini özenle koruyamadığına hükmederek mevcut tutarın davacıya ödenmesini kabul etti.

Davalı banka ise kararı temyiz etti. Dava dosyasına yeniden bakan Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, kararı oy birliğiyle kabul etti.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz