Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanmalı?

Kredi kartları için gerekli düzenlemeler yapılması, yaygınlaştırılması ve kullanımının arttırılması sayesinde artık neredeyse her yerde kredi kartı ile alışveriş çok rahat bir şekilde yapılabiliyor.

Kredi kartlarının oldukça yaygın bir şekilde kullanılması çok güzel bir şey iken bunu fırsata çeviren art niyetli kişiler ise bunu kendi rantlarına göre kullanabiliyorlar.

Yaygın bir şekilde kart kullanımı güvenliğin nasıl sağlanacağı konusunu da ortaya koymaktadır.

Peki Kredi Kartlarının Güvenliğini Nasıl Sağlarız?

İnternetten alışveriş yapan bireylerin en önemli sorunu güvenliktir. Beğendikleri bir ürünü alırken, almak istedikleri siteler her zaman güvenli olmuyor. Bununla beraber siteler aldatmaya yönelik yazılımlar, resimler içerebiliyor.

Örneğin, almak istediğiniz bir sehpa neredeyse tüm sitede 100 TL iken Google aramalardan bulduğunuz bir site ise 50 TL’ye verebiliyor. İnsan psikolojisi ve 50 TL’lik bir miktara daha uygun almak için, hemen sipariş geçiyorsunuz. Ancak aldığınız ürün ne sitedeki ürüne benziyor ne de sağlam? veyahut hiç bir şekilde ürün size ulaşmıyor.. Peki kredi kartı bilgileriniz ne oldu ?

Alışveriş yaparken mutlaka sitelere şüphe ile yaklaşın sitenin kalitesi veya güvenilirliği çokta önemli değildir. Özellikle geçtiğimiz yıllarda bir çok ünlü bankanın  ile veritabanlarına erişilerek bilgileri çalındı. Bu yüzden neredeyse her siteye şüphe ile yaklaşarak alışverişinizi yapın.

1- HTTPS:// içeren sitelerden alışveriş yapın.

Genellikle alışveriş yapacağınız siteye google üzerinden veya facebook üzerinden girilir. Tarayıcınız ile alışveriş yapacağınız siteye girdiğiniz de mutlaka tarayıcı adres çubuğu kısmından HTTPS:// ile başlayan yeşil çubuklu alışveriş sitesinin adının yazdığı alanların olmasına dikkat edin. Çünkü HTTPS:// ile başlayan sitelerde yapılan her adımlar anlık olarak takip edilmektedir.

2- Öncelikle Sanal Kart Oluşturun.

Kredi kartınızı bankadan aldığınız da üzerinde yazılan bilgiler hayati öneme sahiptir ve bu bilgileri çaldırdığınız da ana limitinizden paralar harcanır. Bunun önüne geçmeniz için mutlaka SANAL KART kullanmalısınız. Bu hizmet her bankanın internet şubesinde KARTLAR seçeneği altında SANAL KART kısmında bulunmaktadır. Buradan anında sanal kart oluşturup içerisinde istediğiniz miktarı girerek alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu sayede sanal kartınıza eklediğiniz limit ile alışveriş yaparsınız ve limitiniz bittiğinde bu sanal kartınızın numarası çalınsa bile limit olmadığı için herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

3- 3D ödemeyi aktif edin.

Bankaların yeni hizmetlerinden biri de 3D hizmetidir. Yani kredi kartı hesabına girilmiş olan telefon numarasına gönderilen şifre ile alışveriş yaparsınız. Bu sayede kartınız çalınıp alışverişin son aşaması ödeme işleminde teleofonunuza son kez onay kodu gelir. Bu sayede kartınızdan bakiye çekilmesinin önüne geçersiniz.

4- Güncel ve Ücretli Anti-Virüs Kullanın

İnterneti çok kullanıyor ve özellikle windows tabanlı bilgisayarlardan alışveriş veya ücret gönderimleri yapıyorsanız mutlaka antivirüs koruması kullanmalısınız. Çünkü yeni virüsler ile klavye kontrollerinin çok üzerinde kayıtlar alınabiliyor ve bu sayede büyük bir güvenlik açıkları ortaya çıkarılabilir. Sürekli güncellenen ve orijinal olan anti virüsleri kullanmalısınız.

Kredi Kartı güvenliği ile ilgili binlerce adım varken yukarıda bahsettiğimiz temel 4 adımı uygulamanız halinde tehditlerden uzak olacaksınız.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.