Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Alışverişlerimizde, alımlarımızda yanımızdan ayırmadığımız, nakitimizi ileriye saklayıp kartımızdaki limiti kullandığımız kredi kartlarımızı talihsizlikler sonucu kaybedebiliriz. Bu gibi durumlarda öncelikle kartı nerede kaybettiğimizi düşünerek, bulmaya çalışmalıyız. Akabinde tamamen yok olduğunu hissettiğimizde ise gerekli işlemleri yapmak adına müşteri temsilcisine doğru harekete geçmemiz gerekir.

Eskisi gibi nakitin çok fazla işlemediği günümüzde neredeyse tüm firmalar, dükkanlar elektronik ödeme sistemlerine geçtiler. Çünkü nakiti olmayan müşteri alacağı ürünleri maalesef kasada bırakarak kartın geçtiği yerlere gidiyor veya bu tip pos cihazları olan yerleri tercih ediyor. Bu şekilde müşteri kaybetmek istemeyen firmalar her şube veya işletmesine pos cihazı koymak zorunda oluyor. Durum böyle olunca kart kullanımları da nakitin önüne geçiyor.

Alışveriş yapmak için her şey hazır ancak kartınız hazır değil ise öncelikle yapmanız gerekenler var. Günün stresi ve dalgınlığı ile unutulan, düşürülen, kaybedilen kartlar sizlere ileriye yönelik olarak ciddi problemler yaratıyor. Bu sebeple kredi kartınızı kaybettiğinizde oturup hemen iptal etmek yerine öncelikle hatırlamaya çalışın. Eğer gerçekten iş işten geçmiş ve kartın kaybolduğundan emin iseniz yapmanız gerekenler aslında oldukça basit.

İnternet Bankacılığından Ödeme Hareketlerinizi Kontrol Edin

Kaybettiğiniz kartınız için hemen başvurup bloke koymak yerine kontrollü bir şekilde adım adım giderek önünüze ileride çıkacak olan sorunları eleyin. İnternet bankacılığınızı kullanarak kartınızı son kullandığınız yeri hatırlayın ve kartınızın ortadan yok olduğu günü tespit ederek kaybolduğu günden itibaren herhangi bir kullanımın yapılıp, yapılmadığını kontrol edin. Daha sonrasında bankanızın müşteri temsilciğini arayarak, genellikle 1 veya 0 olur. Kayıp ve çalıntı kart bildirisi için bir tuşa basın. Sizi direk olarak müşteri temsilcisine yönlendirecek ve sizden bilgiler istenecektir. Kartınız ile ilgili işlemler otalama 4-5 dakika sürerek kullanımına kapatılacaktır. Bu süreçte sizlere yeni bir kart gönderimi için başvuru alınacaktır.

Kredi Kartımı Kayboldu/Çalındı Diye Kapattırdım Ama Sonradan Kartımı Buldum

En çok yaşanan sorunlardan biri de kaybedilen kartın aslında koltukla arasında, arabanın paspasında, alışveriş poşetinde, çıkarılan pantolonun cebinde olduğu anlaşılır. Eğer kayıp olarak kartınızı kapattırdınız ve sonradan kartınızı buldu iseniz şanslısınız. Çünkü banka kapatma işlemi 24 saat boyunca işleme almaz. İşleme almaz ancak kartınız kapalı konumda olur. 24 saati geciktirmeden müşteri temsilcisini aradığınız kartınızı kullanıma açar ve sorunsuz bir şekilde kullanıma devam edersiniz.

Kaybolan Kartım Ve Yapılacak Ödemeler Ne Olacak?

Kartınız için işlem başlattırıp kapattınız da banka sizlere yeni bir kart ve kart numarası oluşturur. Eski kartınızın verilerini yeni kartınıza taşıyarak eski şekilde kullanmanızı sağlar. Ancak bu süreçte ödemeleriniz var ise maalesef kart otomatik olarak bu ödemeleri yapmaz. Eski kartınızın verileri yeni kartınıza taşınacak olan sürede maalesef kart ödeme yapmaz. Ancak veriler geldiğinde ödemeleriniz yapılmaya devam edilir. Bu konuda dikkat etmeli ve oluşacak sorunların önüne geçmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz