Kredi Notum Düşük Ne Zaman Yükselir?

Anlık ihtiyaçlar ve sıkıntılarda en büyük baş rolü oynayan kredi notu düşük olanlar, notları ile ilgili yaptıkları yükseltme çalışmaları sonrasında notlarının ne zaman yükseleceğini merak ediyor. İşte sorularınızın yanıtı bu yazıda.

Kredi kartı veya kredi için bankalara başvurduğunuz andan ve banka ürünlerini aldığınız andan itibaren sistem sizi otomatik olarak puanlama sistemine dahil ediyor. Bu sayede geleceğe yönelik olarak bankalar sizinle ilgili geçmiş dönemde yapmış olduğunuz adımları ve puan oranlarını net bir şekilde görerek nasıl bir müşteri profili oluşturduğunu görecek ve bu profile göre yorumlama yapacaktır.

Kredi Notları, bankacılık işlemlerinde oldukça önemli bir konuma sahiptir. Çünkü tüm bankalar bu sisteme geçerek hizmetlerini müşteriye açarken, risk durumlarını bu puanlar üzerinden değerlendiriyorlar. Düzenli ödemeleri ve kurum ile yaptığı anlaşmalara göre ödemelerini ve alacaklarını yapan müşteriler bu sistem oldukça yüksek avantaj ile faydalanırken, sözleşmeye aykırı davranan, gecikme ve takibe düşen müşteriler için hayli sıkıcı bir sistemdir.

Puanlama sisteminde puanlarınız düşük ve bu yüzden bankalar ile herhangi bir dialoga bile giremeden red mesajı alıyorsanız mutlaka puanlarınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Peki, puanınızı yükseltmek adına yaptığınız çalışmalar sonrasında ne kadar sürede puanlarınız yükselecek veya eski puanınıza gelecek? .. İşte anlatıyoruz.

Kredi Notları Aylık Olarak Güncellenir..

Öncelikle belirtmeliyiz ki Findeks gibi puan ölçen sistemler, puanları aylık olarak günceller. Bu sayede anlık değişimlerden etkilenmeden o ay içerisinde bulunan puanların ortalamasını alarak net bir sonucu aylık çizelgede gösterir.

Siz puan yükseltme çalışmalarını yaptığınız andan itibaren puan ile ilgili hareketlerinizi 45 gün içerisinde görebilirsiniz. Yani yaptığınız çalışmalar sonuçsuz kalması gibi bir ikileme bu aylık periyotlar yüzünden girmeden 45 gün sayarak yapmalısınız.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından açıklanan puan faktörleri ile puanlarınız periyotlar ile ölçülür. Bu faktörler ise şöyledir;

  • Kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlıkları (Etki oranı %35)
  • Mevcut borçluluk ve hesap durumu (Etki oranı %35)
  • Yeni gerçekleşen kredi açılışları (Etki oranı %11)
  • Kredi kullanım yoğunluğu (Etki oranı %10)
  • Açıklanmayan diğer faktörler (Etki oranı %9)

Yukarıdaki tabloya örnek vermek gerekirse, kredi kartınızın borcunu zamanda ödediniz bu olumlu puan olarak hanenize eklenir. Ancak kart borcunuzu son tarihinde ödemeyip her gün geciktirirseniz olumsuz puanlar ufak ufak hanenize işlenmektedir. Aynı şekilde çektiğiniz kredi taksitlerini de zamanında ödemeniz ve ödememeniz sizlere olumlu, olumsuz puan olarak yansımaktadır.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Notunuzu yükseltme ile ilgili çalışmalara başladıktan 45 gün sonra ilk meyvelerini toplayarak puanlarınızın kademeli olarak yükseldiğini görebileceksiniz. Bununla beraber asıl yükseliş ve bankalar tarafından ciddi anlamda görülen yükseliş 3 ila 6 ay arasında gerçekleşmektedir.

Çalışmalar sonrasında ise son olarak 1 yıl içerisinde yaptığınız çalışmanın net puan sonucu görebilirsiniz.

Findeks Puan Sistemine Göre Puanlamalar şöyle;

0 – 799: Çok Riskli
800 – 1299: Orta Riskli
1300 – 1499: Düşük Riskli ( Türkiye Ortalaması Altında)
1500 – 1699: Neredeyse İyi ( Türkiye Ortalamasında İyi )
1700 – 1900: Muazzam

Notumu Yükseltmek için Ne Yapmalıyım?

Öncelikli olarak borçlarınızı kapatmak için adım atmalısınız. Bununla beraber borcunuz olan banka veya bankalara nakit para koyarak, kartından alışveriş yaparak, faizli kredi hesaplarını kullanarak bankalara iyi niyet göstermeniz de gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz