Sanal Kart Ücretli Mi? Sanal Kart Nasıl Oluşturabilirim?

Alışveriş konusunda internet üzerinden alışveriş, en büyük trendlerimiz arasında geliyor. Peki kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yaparken güvenliği nasıl sağlayacağız? Sıkça duyduğumuz sanal kart ücretli mi? sanal kartı nasıl oluşturup kullanabilirim? İşte tüm detayları ile sanal kart..

Kredi kartları, alışverişlerimizin olmazsa olmazlarıdır. Bakkalından, akaryakıtına, giyimden, teknoloji her kategoride rahatlıkla kullandığımız kredi kartı, artık internet üzerinden sanal poslar aracılığı ile de çok sık kullanılmaktadır. Hatta bir çok istatistik şirketinin tuttuğu kayıtlarda alışverişlerde fiziksel poslar yerine sanal posların kullanımı 2 kat daha artmış durumda.

İnternet üzerinden alışveriş yaparken güvenliği nasıl sağlayabiliriz? sorusu sorulduğunda akla hemen sanal kart gelir. Peki sanal kart nedir?

Sanal Kart Nedir?

Kredi kartınızın üzerinde ve arkasında bulunan bilgileri doğrudan yazdığınızda büyük bir risk oluşur. Çünkü kredi kartınızın limiti ne ise o limit üzerinden çekim yapılır. Herhangi bir kart bilgilerinin kopyalanması durumunda ise yine bu limit üzerinden kullanım yapılır ve mağduriyet limitin büyüklüğü ile alakalı olarak büyür.

Sanal kart ise sizin kredi kartınızın aktardığınız bakiye kadar limite sahiptir. Örneğin, bir alışveriş sitesinden 300 tl lik alışveriş yaptığınızda sanal kartınıza 300 tl aktarırsınız ve alışveriş yaparsınız. Herhangi bir kopyalama durumunda ise sanal kartınızda bulunan para kadar çekim yapılır. Eğer sanal kartınızda para yok ise bu çekimde başarısız olur. Kısaca sanal kart ile kendi limitinizi belirleyerek alışveriş yapar ve işinizi bittiğinde sanal kartın içerisinde bulunan limiti düşürerek veya sanal kartınızı tek kullanım sonrasında kapatarak güvenilir bir konuma getirebilirsiniz.

Sanal Kart Ücretli Midir?

Sanal kart her bankanın kredi kartı ürünün yanına eklediği bir hizmettir. Yani kredi kartınızdan ayırdığınız bakiyeyi sanal kartınıza aktararak bu sanal kart üzerinden alışverişi yaparsınız. Sanal kart, ücretli bir hizmet olmamakla beraber tamamen ücretsiz ve herhangi bir ödeme veya bakiye limiti yükseltmelerde komisyon gibi ek ücretler alınmaz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kartınızı oluşturmak için öncelikle internet şubesinden veya mobil bankacılık üzerinden kredi kartları kısmına gelerek sanal kart sekmesine tıklayıp oluşturun demeniz yeterli olacak. Daha sonrasında açılacak olan sanal kartınızı bakiyesini beliryerek alışveriş yaparsınız.

Uyarı: Mutlaka Sanal kart ile alışveriş yaptıktan sonra limitinizi sıfırlayınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz