Sicil Affı Yürürlülüğe Girdi mi?

Milyonlarca insanın beklediği sicil affında son durum ne? Sicil affı meclisten geçti mi? Sicil affı resmi gazete de yayınlandı mı? İşte cevabı.. 

Bankalara olan borçlarını ödemeyen veya ödemek isteyen ancak kara liste uygulamasından da çıkarak yeni yatırımlar yapmak isteyen vatandaşların merakla beklediği haber sicil affı, son olarak meclise gelmiş ve mecliste geçmişti. Ancak meclisten geçmesi herhan gibi bir geçerlilik sayılmamaktadır. Geçerlilik sayılması için Resmi Gazete’de de yayınlanması gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerce Resmi Gazete’de duyurulan Sicil Affı, artık resmen yürürlüğe girdi. Meclis komisyonda kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayınlandı ve artık vatandaş borçları olduğu bankaya giderek yapılandırma veya peşin ödeme seçeneklerini kullanarak “beyaz sayfa” açacak.

Milyonlarca vatandaşa “beyaz bir sayfa” açtıran bu haber ile artık borçları olup kara listede adı olan ve bu yüzden kredi çekemeyen veya yatırım yapamayan vatandaşı, ciddi anlamda sevindirecek. Borçlarını belirli periyotlar ile bitirme sözü vererek yapılandırarak veya peşin ödeyerek kara listeden kurtulacak.

Sicil Affı Nasıl Yöntem İzliyor?

Banka sicillerinde borçlarından dolayı olumsuz kayıtlar bulunan bireyler, Sicil Affı kapsamında borçlarını 6 ay içerisinde ödemeleri veya bankanın yapacağı iş birliği ile yapılandırarak borçlarını ödeyen bireyler, sicil affından yararlanacak ve bozuk sicilini düzelterek, yeni krediler çekebilecek.

Sicil Affı Neleri Kapsıyor?

Sicil affı, ödenmemiş kredi kartı borçlarını, nakdi ve gayri nakti kredi borçlarını aksatan, karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet ve diğer kredi borçlarını ödemeyen bireyleri kapsamaktadır.

Sicil Affı sayesinde 1.5 milyon esnaf ve 12 milyon kişinin yararlanarak, bozuk sicilden – kara listeden kurtulabilecek.

Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek bu süreçte mutlaka borçlarınızı yapılandırın veya ödemelerini yaparak kara listeden çıkıp, kredi çekme veya kredi kartı alma gibi işlemlerinizde büyük rahatlıklar sağlayabilirsiniz. Bu Af, son tarih olarak Mayıs 2017’ye kadar geçerlidir. Uzatılmaya veya dondurulma şuan için söz konusu değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz