Yeni Kart Başvurusu

YENİ KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Kredi kartları hepimizin hayatını kolaylaştıran, tek bir kartla istediğimiz her yerden alışveriş yapabilmemizi, alışverişlerimizi taksitli bir şekilde geri ödememizi, birçok ürüne kredi kartı ile daha avantajlı bir şekilde sahip olmamızı sağlayan ve kısaca nakit para taşıma derdinden kurtaran muhteşem bir uygulama diyebiliriz. Henüz bir kredi kartına sahip değilseniz ve yeni kredi kartı başvurusu yapmayı planlıyorsanız, kredi kartına başvurma yolları hakkında bilmeniz geren detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni Kredi Kartı Başvurusu yapacak olan kişilerin, öncelikli olarak hangi bankanın kredi kartına sahip olmak istediğini belirlemesi ve tercih etmesi gerekmektedir. Bankaların kredi kartlarına sunmuş olduğu birçok avantajlı uygulamaları bulunmaktadır. Burada önemli olan, kişilerin harcamalarını daha çok hangi alanda yaptıklarını belirlemeleri olacaktır.

Sürekli seyahat eden kişilerin, kredi kartına başvuru yaparken seyahat yaptıkça puan kazandıran özelliği bulunan kartları tercih etmeleri gerekir. Alışveriş yapmayı seven veya alışverişlerini taksitle yapmayı seven kişilerin, taksit yapabilme özelliği bulunan kredi kartlarını tercih etmeleri doğru olacaktır. Dolayısıyla kredi kartı başvurusu yapmadan önce, bankların kredi kartı özelliklerinin mutlaka araştırılması gerekmektedir.

Yeni Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bankaların yeni kredi kartı başvurusunda bulunacak kişilerde aradığı bir takım şartlar bulunmaktadır. Şartlara uymayan kişiler başvuru yapmış olsalar dahi, başvuruları olumsuz yanıt alacaktır. Gelin bankaların kredi kartı başvurusunda aradığı genel şartlar nedir hep birlikte göz atalım.

Yaş sınırı: Yeni kredi kartı başvurusunda bulunacak kişilerden bankaların aradığı ilk şart “18 yaşını doldurmuş” olmaktır. Türkiye’de bulunan tüm bankalar, kredi kartı başvurusu yapabilmek ve kullanabilmek için, kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerektiği şartını sunmaktadır.

Anne veya babaların kendi kredi kartlarına bağlı bir ek kart çıkartarak 18 yaş öncesi çocuklarına kredi kartı verebilmeleri mümkündür. Bunun dışında 18 yaşını doldurmayan kişilerin, bireysel olarak kredi kartı başvurusunda bulunmaları olumsuz yanıtla sonuçlanacaktır.

Gelir Belgesi: Bankaların kredi kartı verebilmeleri için aradığı şartlar arasında gelir belgesi yer almaktadır. Gelir belgesi kısaca, kişilerin elde ettikleri gelirlerin belgeli bir şekilde bankaya sunulmasıdır. Örneğin maaş bordrosu, emekli aylığı, alınan kira ödemeleri veya diğer tüm gelirlerin bankaya belgeli bir şekilde sunulması gerekir.

Nitekim bankalarda alacağınız kredi kartı sonucunda, borcunuzu ödeyebilecek güçte olduğunuzu bilmek istemektedir. Gelirinizi belgeleyemez veya belgelenecek bir geliriniz olmadığında kredi kartı başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Bunun yanı sıra bankaya belgelemiş olduğunuz gelir tutarınız, size verecekleri limit tutarında oldukça etkili olacaktır. Gelir tutarınız az ise öncelikle düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz. Fakat bankaya olan kredi kartı borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğinizde banka verdiğiniz güven sayesinde limitinizi yükseltebilecektir.

Borç Durumu: kişilerin daha önceden başvurduğu kredi ve kredi kartı borçları, yeni bir kredi kartı başvurusu sırasında mutlaka değerlendirilmektedir. Gelirinizin varsayılan banka borcu ve yeni alacağınız kredi kartına yetip yetmeyeceği konusunda banka mutlaka değerlendirme yapacak ve olumlu görüldüğü takdirde kredi kartına başvurunuza onay verecektir.

Kredi Notu: Bankaların kendilerini garantiye almalarında kullandığı bir diğer önemli şart ise kredi notudur. Şayet ilk defa kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız kredi notu şartı sizde aranmayacaktır. Fakat daha önceden farklı bankalardan kredi kartı ve kredi kullanmış iseniz, bankalar arasında oluşan kredi notu sisteminde daha önceden kredi kartı ve kredi ödemelerinizin zamanlı veya zamansız ödendiği ya da hiç ödenmeyip adınıza eksi bir puan olarak geçtiği bu sistem, kredi kartı başvurunuzu direk olarak etkileyecektir.

Kredi notu sisteminde 1500 ve üzeri kredi notu bankalar arasında “iyi müşteri” olarak nitelendirilir. Fakat kredi notunuz 1500’ün altında ise kredi notunuzu yükseltecek adımları kısa sürede uygulayarak bankalar arasında puanınızı yükseltebilirsiniz.

Yeni Kredi Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

Yeni kredi kartı başvurusunda bulunmak için kendine uygun banka ve kredi kartını belirleyen, kredi kartı başvuruları için gerekli şartlara uygun olan kişiler kredi kartına hangi yöntemlerle başvuracaklarını merak etmektedir. Son yıllarda bankaların teknoloji ile birlikte entegre çalışmaları sonucunda, kredi kartı başvuru işlemleri de oldukça basit bir hale getirildi diyebiliriz. Yeni kredi kartı başvurunda bulunacak olan kişiler aşağıda yer alan yöntemleri kullanarak kolayca kredi kartı başvurusunda bulunabilmektedir.

Bankaların İnternet siteleri üzerinden, Banka şubelerinden, Banka ATM’lerinden, SMS yöntemi ile Mobil Bankacılık üzerinden, Müşteri Hizmetleri aracılığıyla yeni kredi kartı başvurusunda bulunabilrsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz